logo
Co je to glutaman sodný?
počet zhlédnutí: 52588x
Language: Slovensky

Používat, či nepoužívat glutaman a je nebo není škodlivý?

Co je to tedy ten glutaman?   

Glutamát sodný (rovněž označovaný jako glutaman sodný či E 621) je sodná sůl kyseliny glutamové, jedné z přirozených aminokyselin tvořících bílkoviny obsažené ve všech živých organismech. Pokud se glutamát vyskytuje volně, tj. nevázaný do bílkovin, uděluje potravině výraznější chuť. Přirozeně se vyskytuje v houbách, zralých rajčatech, některých sýrech, uleželém mase a v mořské řase Laminaria japonica, kterou japonští kuchaři používají již od 5. století k dochucování pokrmů. Je to jedna z nejpoužívanějších přídatných látek pro její schopnost zvýraznění chuti. Použití látky je: pro ochucení mražených masných, drůbežích, zeleninových a dalších výrobcích, instantních polévkách, směsích koření, hotových jídlech, sojové omáčky a mnoha dalších. Tato látka je často uváděna jako kořenící přísada.

Je glutaman škodlivý?

V 80. letech byly uskutečněny rozsáhlé studie pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světové organizace pro zemědělství (FAO), které nepotvrdily negativní vliv glutamátu sodného na lidské zdraví, a proto ani nestanovily bezpečnou horní hranici denní dávky jeho příjmu v potravě. Bylo publikováno, že zcela bezproblémová hranice je 120 mg/kg hmotnosti člověka (mimo přirozený přísun v neupravených potravinách). Odpůrci glutamátu však argumentují, že i tyto studie byly ovlivněny lobby výrobců tohoto ochucovadla. Zajímavé je i to, že v roce 2000 byl objeven specifický chuťový receptor pro glutamát. To znamená, že kromě základních čtyř chutí – sladké, hořké, slané a kyselé – rozeznáváme i pátou, označovanou umami, kterou vyvolává právě glutamát. V ČR je používání glutamanu sodného povoleno v omezeném množství ke všem potravinám s výjimkou nealkonápojů. V USA je používání látky povoleno.

V minulosti panovaly obavy z nežádoucích účinků glutamanu sodného na lidský organismus. Bylo administrativně omezováno jeho používání ve veřejném stravování i při výrobě hotových potravin. Byl zakázán v potravinách určených pro děti do tří let.

Byly popsány projevy častějšího užívání: zejména může vyvolat zvracení, zadržování vody v těle, ztuhlé svaly, bušení srdce, závratě, bolesti hlavy a studený pot, zejména u citlivějších osob. Protože se vyskytovaly zejména při požití čínských jídel, dostaly v USA označení syndrom čínské restaurace (angl. CRSChinese Restaurant Syndrome). Tyto příznaky popsal v roce 1968 v časopise New England Journal of Medicine Robert Ho Man Kwok a podle něho jsou nazývány také Kwokova nemoc. Někteří oponenti užívání glutamátu v kulinářství upozorňovali na možnou souvislost s diabetes či s Alzheimerovou nemocí.

Vědci z univerzity v německém Kielu prováděli studii na laboratorních krysách a zjistili, že glutaman potlačuje hormony odpovědné za spalování tuků. Tím vyvolal u zvířat zvýšenou žravost a obezitu.

Jak se dostal do Evropy?

Až do druhé světové války se používal pouze v asijských zemích, pak si američtí vojáci oblíbili chuť japonských konzerv, a tak se dostal glutamát do světa.

Jak se vyrábí?

Průmyslově se čistý glutamát sodný nejčastěji vyrábí z hydrolyzátu kvasinek, pěstovaných na substrátech obsahujících škrob (zejména brambory, mouka, cukrová řepa, melasa apod.). Získaná směs aminokyselin se dělí a čistá kyselina L-glutamová se částečně neutralizuje hydroxidem sodným takto:

HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COOH + NaOH → HOOC-CH(NH2)-CH2-CH2-COONa + H2O

Používat či nepoužívat?

Je to asi jako se vším -  používat s mírou. Pokud míváte po glutamanu smíšené pocity, vynechte jej. Pokud Vám to žádné problémy nepřináší, nepřehánějte to. Je však bezesporu, že jídla s glutamanem jsou chutnější. Ale úplný závěr si každý musí udělat sám….

Hojně používaná Podravka, či chcete-li vegeta se skládá ze 14,5 % sušené zeleniny, zbytek je sůl, protihrudkující přísada a glutaman sodný.

  • Rychlé ďábelské vepřové kostky
    video

    Rychlé ďábelské vepřové kostky

    Ostré jídlo nejen pro muže. Pokud to nepřeženeme s chilli, pak je tento pokrm lahodný i pro větší děti. |

    Tento pokrm podáváme s chlebem, pečivem nebo tradičně s rýží.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     62515    30 minut
  • Domácí levandulové mýdlo s glycerínem ze sádla
    video

    Domácí levandulové mýdlo s glycerínem ze sádla

    Recept na výrobu pokožku zvláčňujícího mýdla. Sádlo je totiž pro lidskou pokožku velmi výživné a vhodné.|

    Vždy sypeme hydroxid do vody, nikdy vodu nelijeme do hydroxidu! Nastala by prudká chemická reakce - okamžitý var tekutiny se silným prskáním. Pokud budete však hydroxid sypat do vody, nic takového nehrozí. Sklenice nebo jiná nádoba by měla vydržet teplotu kolem 90°C, jelikož se tekutina silně zahřeje. Pokud budete dodržovat tyto zásady, je výroba mýdla bezpečná, a nic Vám nehrozí. |

    Nejdůležitější ochranné prostředky jsou brýle a rukavice. Pracujeme se silnou zásaditou látkou, potřísnění by mohlo vyvolat poranění oka i kůže. V žádném případě by něměly při práci na tomto receptu být přítomny děti.|

    Hydroxid sodný je silně hydroskopická látka. V praxi to znamená, že obal ihned po odvážení uzavřeme, jinak nám tato látka během několika vteřin nasaje vlkost a krystalky se slepí.|

    Páry při vaření samozřejmě nevdechujeme.

    Porci uvaříte za 142 Kč


     37308    45 minut
  • Lahodný domácí perník
    video

    Lahodný domácí perník

    U tohoto perníku budete překvapeni hned dvakrát: poprvé, když jej budete míchat a podruhé jeho chutí - jednodušší perník už totiž neexistuje :-) |

    Po zchladnutí můžeme rozříznout a mezi vzniklé dva pláty namazat nutellu, džem nebo marmeládu.

    Porci uvaříte za 2 Kč


     86700    60 minut
  • Luxusní pizza s feferonkou
    video

    Luxusní pizza s feferonkou

    Tuhle pizzu vyzkoušejte! Jestli bude pálit málo nebo hodně máte plně ve svých rukách. |

    Velkou výhodou doma vyrobené pizzy je fakt, že si na placku naložíte přesně to, co vám chutná a v jakém množství vám to chutná.

    Porci uvaříte za 11 Kč


     30072    90 minut
  • Pikantní zeleninový smažený sýr
    video

    Pikantní zeleninový smažený sýr

    Smažený sýr zná jistě každý. Tento je vylepšený o chuť zeleniny a masa. To má na svědomí polévkové koření. |

    Vhodnou přílohou jsou brambory, bramborová kaše, šťouchaná kaše nebo také hranolky či americké brambory.|

    Vegetariáni vynechají polévkové koření dle vlastního uvážení.

    Porci uvaříte za 18 Kč


     40036    25 minut
  • Želatina na dorty a moučníky
    video

    Želatina na dorty a moučníky

    Mysleli jste, že průzračné želé je výsadou profi cukrářů? Podle našeho videa jej zvládnete na jedničku.

    Porci uvaříte za 1 Kč


     59709    15 minut
  • Tlačenka v pikantním trojobalu
    video

    Tlačenka v pikantním trojobalu

    Výborná varianta obalované tlačenky, jejíž obal ochutíme sojovou omáčkou.

    Porci uvaříte za 13 Kč


     26894    15 minut
  • Placky z bramborové kaše
    video

    Placky z bramborové kaše

    Placky jsou výborné teplé i studené a navíc je můžete použít třeba jako přílohu ke guláši, vegetariáni například k zeleninovému leču.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     57500    15 minut
  • Rychlé kuře na zelenině
    video

    Rychlé kuře na zelenině

    Tento luxusní recept je rychlý na přípravu, avšak jen pozvolným pečením docílíme lahodně měkký a šťavnatý pokrm.

    Porci uvaříte za 55 Kč


     50710    2 hodiny
  • Biskupský chlebíček
    video

    Biskupský chlebíček

    Jistě ho znáte. Proč platit v obchodě tolik, když si ho doma vyrobíte za pár korun, navíc bez chemie a neošizený o drahé ingredience? {text:"Ano, pokud ošidíme drahé ingredience jako ořechy, kandované ovoce a čokoládu, pak se dostaneme s cenou na polovinu. Jelikož se ale nechceme ošidit, tak za stejnou cenu jako v obchodě získáme moučník, který je o 2 stupně kvality výše.", title: "Bude chlebíček určitě levnější než z obchodu?"}

    Porci uvaříte za 4 Kč


     55229    40 minut
  • Svařák s rumem
    video

    Svařák s rumem

    Svařák přijde k chuti vždy, když teplota venku začne klesat. Tento je navíc pro zahřátí vylepšen rumem.|

    Pokud bychom měli raději svařák laděný do pomerančova, pak v celém receptu použijeme místo citrónu pomeranč.

    Porci uvaříte za 19 Kč


     33996    10 minut
  • Zavináče
    video

    Zavináče

    Pokud rybaříte, máte pokrm téměř zadarmo. Recept možná vypadá složitě, avšak podle videa je to opravdu hračka. |Z tabulky GDA vyplývá, že pokrm je poměrně dobře vyvážený, tudíž se hodí i jako dietní pokrm. V tom případě je dobré přikusovat například celozrnný chléb.

    Porci uvaříte za 5 Kč


     98783    100 minut
  • Kari rýže z rýžovaru
    video

    Kari rýže z rýžovaru

    Je to velmi dobrý pomocník, ale jak jej obsluhovat, a jaký si koupit?|Pokud stojíte před rozhodnutím, jesti si koupit, nebo nekoupit rýžovar, pak máme pro vás tuto radu: Kupte si jej, ale dobře vybírejte. Nekupujte malé rýžovary, je to stejné jako s tlakovými hrnci. Když si koupíte malý, tak v něm uvaříte tak jednu porci. Výrobci sice uvedou, že uvaříte dvě až tři porce, ale to v malém rýžovaru bez prskání nejde. Na malém prostoru se tvoří moc pěny, která ucpe otvor v poklici a rýžovar prostě prská. Když si koupíte malý tlakový hrnec, pak vás v něm překvapí ryska, po kterou můžete přidat maximum vody, a jste na tom stejně - zůstanete u jedné až dvou porcí...|Většina rýžovarů má funkci ohřívání, do které přejde automaticky po uvaření. Pokud tuto funkci budete využívat, potom to s dobou ohřívání nepřehánějte. Po několika hodinách se rýže úplně vysuší, a je tudíž seschlá a tvrdá. Prakticky lze tuto funkci použít tak na jednu až dvě hodiny, ale nikdy není na rýži právě uvařenou.

    Porci uvaříte za 4 Kč


     56807    20 minut
  • Rychlá pikantní krkovice
    video

    Rychlá pikantní krkovice

    Lahodná a téměř nepálivá křehká krkovička, kterou máte v troubě za pár minut a pak již jen s talířem čekáte na tu křehkou chuť masa.|

    Pokrm je vynikající s bramborem, bramborovou kaší, šťouchanými brambory, chlebem i pečivem.

    Porci uvaříte za 16 Kč


     75024    100 minut
  • Špenát se smetanou
    video

    Špenát se smetanou

    Jemný špenát je základem k mnoha hotovým pokrmům. Tento je zjemněný trochou šlehačky.

    Porci uvaříte za 3 Kč


     48604    15 minut
  • Pikantní vepřové na rozmarýnu
    video

    Pikantní vepřové na rozmarýnu

    Výborná vepřová pečeně s jednoduchou přípravou. Když necháte maso s marinádou odležet, je to špičková delikatesa.

    Porci uvaříte za 22 Kč


     26817    2 hodiny
  • Marinovaná ďábelská krkovice bez éček a chemie
    video

    Marinovaná ďábelská krkovice bez éček a chemie

    Výborná lehce pálivá marinovaná krkovice, kterou zvládne úplně každý. |

    Podáváme s chlebem, pečivem, bramborem, bramborovou kaší, nebo prostě tak, jak nám bude chutnat nejvíce.|

    Při pořizování ingrediencí pozorně čtěte obaly potravin, aby vám nějaké to éčko nebo chemická přísada do jídla nepronikla.|

    Množství marinády nám vystačí až na 1,5 kg masa.

    Porci uvaříte za 17 Kč


     22894    2 hodiny
  • Francouzské palačinky
    video

    Francouzské palačinky

    Rozdíl mezi francouzskou a českou palačinkou je rozpuštěné máslo v těstu. Jak na to?

    Porci uvaříte za 1 Kč


     55568    40 minut
  • Zabíjačkový guláš
    video

    Zabíjačkový guláš

    Guláš, který zná každý. Ne každý ví, že je velmi jednoduchý a také poměrně levný. |

    Tradičně se tento guláš podává s chlebem, ale i s houskovým knedlíkem je vynikající.

    Porci uvaříte za 14 Kč


     71529    100 minut
  • Pečené uzené kuřecí stehno
    video

    Pečené uzené kuřecí stehno

    Výborný a velmi jednoduchý pokrm, který zvládne opravdu každý! |

    Ta vůně a chuť při pečení je nesnesitelná ! 

    Porci uvaříte za 17 Kč


     97943    1 hodina